Nowoczesne protezy rąk i nóg

Nowoczesne protezy rąk i nóg

Amputacja ręki to zabieg, którego lekarze na pewno chcieliby uniknąć. Jest to rozwiązanie, które stosuje się w ostateczności, kiedy nie ma już szans na uratowanie części kończyny lub co gorsza jej całej. Szok u pacjenta zawsze jest duży.

Jest jednak różnica pomiędzy utratą jednego lub kilku palców a amputacją kończyny w całości. W tym drugim przypadku może pojawić się silna depresja, co w połączeniu z ograniczonymi możliwościami poruszania się może doprowadzić do bardzo poważnych problemów w codziennym funkcjonowaniu. Nie każdy może liczyć na pomoc rodziny lub przyjaciół. Często osoby, które przeszły amputację kończyny górnej potrzebują pomocy psychologa lub psychiatry. Nie należy się temu dziwić. Wręcz przeciwnie, trzeba postarać się to zrozumieć.

Warto pamiętać o tym, że odpowiednio dobrana proteza może w znacznym stopniu pomóc osobie dotkniętej amputacją w codziennym funkcjonowaniu. Wiele zależy od tego, czy będzie to proteza pasywna, czy też aktywna. W tym pierwszym przypadku jej zadaniem jest głównie zamaskowanie braku ręki. Nie da się wykonać przy jej pomocy żadnych bardziej skomplikowanych ruchów. Wręcz przeciwnie. Do wykonania wielu z nich konieczne jest odpowiednie ustawienie ciała, co na pewno nie jest komfortowe. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku protez aktywnych – nowoczesne protezy rąk i nóg.

Stosowana jest w nich zaawansowana technologicznie elektronika. Wiele pożytecznych informacji na temat protez ręki można znaleźć na medycznych portalach internetowych. Jeżeli znasz język angielski, możesz trafić na wiele ciekawych artykułów dostępnych na anglojęzycznych stronach w sieci. Nie wszystkie nowości w tym temacie od razu są tłumaczone na język polski i trafiają do naszego internetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *